27 lipca

Zazdrość poza granicami


Każda emocja, uczucie są dla nas pewnego rodzaju informacją. Dostarczają nam wiedzy o tym, czego nam brakuje, co jest dla nas przyjemne, a czego warto unikać. Komunikują o tym, gdzie są nasze granice i pomagają w ich utrzymywaniu. Uczucie zazdrości zazwyczaj kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym, utrudniającym utrzymanie prawidłowej relacji z drugim człowiekiem. W takim razie czy możemy powiedzieć, że jest to negatywne uczucie?

Zazdrość informuje nas przede wszystkim o tym, że coś jest dla nas ważne. Towarzyszy jej lęk przed stratą, a nawet gniew. Jest to zdrowe uczucie w każdej relacji, jeżeli jest ona dla nas istotna. Jednak podstawową zasadą w utrzymaniu zdrowia psychicznego jest zasada równowagi, która dotyczy również odczuwania zazdrości. Jej ekstremalne nasilenie interpretowane jest już w kategoriach zaburzeń psychicznych – i tym tematem się dzisiaj zajmiemy.

Zazdrość obsesyjna

Osoby, u których zdiagnozowano ten typ zazdrości cierpią na nurtujące i nawracające myśli o niewierności partnera. Są one na tyle silne, że wywołują dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Myśli te są niepożądane oraz nieracjonalne. Bardzo ciekawy jest fakt, że takie osoby zdają sobie sprawę z tego, że nie mają realnych podstaw żeby obwiniać swojego partnera o zdradę, a jednak nie są w stanie powstrzymać ciągle pojawiających się obaw. Jak się pewnie domyślacie ciężko jest żyć w takim trybie, codziennie odczuwając ogromy lęk, gniew oraz niepewność. Osoby cierpiące na zazdrość obsesyjną, aby zapewnić sobie chociaż chwilowe poczucie bezpieczeństwa potrafią sprawdzać partnera, co często bywa powodem do kłótni. Pytanie brzmi jak leczyć zazdrość obsesyjną – najbardziej skutecznymi formami pomocy jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz przyjmowanie leków SSRI.

Zazdrość urojeniowa

Charakterystyczne jest wielokrotne oskarżanie partnera o niewierność bez podstaw do takich oskarżeń, wymuszanie potwierdzeń, że nie doszło do żadnej zdrady. Osoby przejawiające cechy zazdrości urojeniowej próbują uzyskać całkowitą kontrolę nad zachowaniem partnera – sprawdzają jego telefon, portfel, przelewy bankowe, manipulują oraz oszukują go. Skrajnie silne emocje w postaci gniewu, bólu, smutku czy też lęku prowadzą do interpretowania neutralnych zachowań, jako dowodów na zdradę. Problem nasila się, gdy partner będzie uległy w stosunku do osoby chorej. Początkowo może być to intrygujące, tajemnicze, wzbudzać większe pobudzenie seksualne, jednak po pewnym czasie partner zwyczajnie nie jest w stanie spełnić oczekiwań zazdrośnika. Ten z kolei interpretuje niechęć do spełnienia jego oczekiwań, jako coś podejrzanego.

Przyczyny patologicznej zazdrości

Pojawia się pytanie, jak to się dzieje, że część osób odczuwa naturalną zazdrość, która nie utrudnia w znaczny sposób zawierania relacji z drugim człowiekiem, a pozostała część doświadcza niezdrowej i ekstremalnie silnej zazdrości?

Seksuologia wymienia jako najczęstsze urazowe, wczesne doświadczenia i przeżycia seksualne – molestowanie, kazirodztwo; zaburzenia preferencji seksualnych – sadyzm, masochizm; uzależnienia, choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz psychozy.

Okazuje się, że choroby układowe takie, jak choroby tarczycy, toczeń rumieniowaty oraz uszkodzenia w zakresie ośrodkowego układu nerwowego, czyli pojawiające się zmiany w płatach czołowych (odpowiadają między innymi za nasze zachowanie), atrofia mózgu (tzn. zanik tkanki mózgowej) są czynnikiem ryzyka wystąpienia patologicznej zazdrości.

Podłożem zaburzeń mogą być również choroby neurologiczne, do których zalicza się udary mózgu, chorobę Parkinsona, Alzheimera oraz inne formy otępienia. Urojenia zazdrości pojawiają się także, jako skutek uzależnienia od alkoholu lub środków psychoaktywnych. Badacze dużą uwagę przywiązują do zażywania amfetaminy, która wpływa na gospodarkę dopaminergiczną a tym samym wzmaga odczuwanie patologicznej formy zazdrości.

Zjawisko chorobliwej zazdrości wciąż jest mało popularnym tematem. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że wyżej opisane objawy patologicznej zazdrości wskazują na chorobę. Każda choroba wymaga leczenia i zareagowania, a żeby zareagować, trzeba wiedzieć jak. Jeżeli boli nas brzuch, wiemy do którego lekarza należy się udać, jednak część osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, że można leczyć patologiczną zazdrość. Najlepszą formą pomocy jest terapia w nurcie poznawczym oraz leki SSRI, które podawane są także osobom z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Pamiętajmy także, że osoby cierpiące na zazdrość urojeniową mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich zachowanie jest szkodliwe zarówno dla nich, jak i dla partnera. Dlatego tak ważne jest, aby coraz więcej osób rozpoznawało objawy patologicznej zazdrości i wiedziało, jak na nie reagować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Szczerze Mówiąc , Blogger