23 czerwca

Ćwiczenia projekcyjne z wykorzystaniem kart Dixit

Gry planszowe to świetna okazja do budowania relacji między ludźmi oraz przyjemnego spędzania czasu. Kojarzą nam się raczej z czymś miłym, dlatego są świetnym sposobem na przemycenie paru terapeutycznych metod do pracy z pacjentem. Dixit to gra planszowa składająca się z talii kart, które pobudzają naszą wyobraźnię. Są one niezwykle kolorowe, symboliczne i przede wszystkim zmuszają do abstrakcyjnego myślenia. Najciekawsze jest to, że każda osoba inaczej postrzega daną kartę.

Nie będę opisywała tutaj na czym polega typowa gra Dixit, ale podzielę się z Wami tym, w jaki sposób wykorzystuję karty na zajęciach.

Ćwiczenie 1. Jak się teraz czujesz?

Każdy uczestnik wybiera taką kartę, która aktualnie odzwierciedla jego samopoczucie, a następnie dzieli się z grupą swoimi przemyśleniami na jej temat. W ramach ćwiczenia pamięci, na koniec zbieramy wszystkie wybrane przez grupę karty i po kolei staramy sobie przypomnieć, która karta należała do kogo oraz jaki stan emocjonalny opisywała.

Ćwiczenie 2. Ułóż historyjkę.

Każdy z uczestników wybiera dla siebie 3 losowe karty. Następnym zadaniem jest ułożenie historyjki z wylosowanej talii kart. Zadanie to ćwiczy nie tylko wyobraźnię, ale również umiejętność ujmowania związków przyczynowo - skutkowych. Na koniec można zapytać grupę, która historyjka podobała im się najbardziej. Zazwyczaj, to z pozoru łatwe ćwiczenie wcale nie jest takie proste. Karty różnią się od siebie więc, aby ułożyć historię trzeba poświęcić na to sporo uwagi.

Ćwiczenie 3. Wybierz kartę, która najlepiej Cię opisuje.

Spośród rozrzuconych kart, każdy wybiera jedną, która najlepiej go opisuje. Następnie przedstawia swoją kartę na forum, wskazując na to, dlaczego wybrał akurat tę. Można również wykorzystać drugą opcję tego ćwiczenia, polegającą na tym, że każdy losuje trzy karty i nie mówiąc na głos wybiera jedną, która jest mu najbliższa. Zadaniem grupy jest odgadnięcie, którą kartę wybrała dana osoba.

Ćwiczenie 4. Gra w skojarzenia.

Można wymyślać różne polecenia do tego ćwiczenia np. wybierz kartę, która kojarzy Ci się ze sobą/z ośrodkiem/z chorobą/z czymś dla Ciebie miłym/z wieczorem. Naprawdę mamy ogromne pole do popisu. Jest to bardzo dobra metoda pracy z osobami, które niekoniecznie preferują formę rozmowy. Gra zawsze będzie kojarzyła się z czymś bardziej bezpiecznym niż pokój psychologa. Dodatkowo pacjent nie odpowiada wprost, więc jest to dla niego delikatna forma komunikacji.
Ten typ ćwiczenia świetnie sprawdza się, gdy do placówki dołącza nowa osoba. Można wtedy bazować na pierwszym wrażeniu i poprosić resztę grupy o wybranie karty, która kojarzy im się z nowopoznanym uczestnikiem. Następnie skojarzenia są konfrontowane z prawdą. W tym wypadku ćwiczenie to buduje relacje, integruje oraz umożliwia poznanie człowieka w bezpiecznych warunkach.

Ćwiczenie 5. Zbuduj swój dom.

Karty rozsypujemy na stole, tak aby każda z nich była dobrze widoczna. Zadaniem uczestników jest wybranie dla siebie 5 kart, które opisywałyby/kojarzyłaby się z idealnym domem. Mogą to być karty kojarzące się z miłością, troską, przyjaciółmi, rodziną itp. Ćwiczenie to można również zacząć od zadania: wybierz 5 kart, które kojarzą Ci się z domem, w którym mieszkasz, a kolejna część ćwiczenia może się odnosić do idealnego miejsca zamieszania.

Karty Dixit można wykorzystywać na mnóstwo różnych sposobów. Wymieniłam jedynie kilka, ale część pomysłów na ich wykorzystanie przychodzi mi nawet w trakcie trwania zajęć. Często dzieje się tak z uwagi na wypowiedzi uczestników. Z pozoru zwykła gra daje dużo do myślenia i zmusza do refleksji. Jest to świetny sposób na poznanie się z grupą. Polecam ją zwłaszcza osobom, które dopiero co zaczęły pracę w nowym ośrodku i jeszcze nie znają dobrze grupy. Co więcej, karty budzą również sympatię wśród pacjentów, dlatego mocno je polecam zarówno do pracy terapeutycznej, jak i do zabawy. Ogromnym plusem jest fakt, że to my decydujemy o stopniu intymności ćwiczeń. Jeżeli grupa jest jeszcze mało zintegrowana, zamiast polecenia, które brzmi ‘’wybierz kartę, która kojarzy Ci się z chorobą’’ można użyć sformułowania ''wybierz kartę, która kojarzy ci się z latem''. Wszystko w zależności od tego, jaki cel terapeutyczny sobie postawimy.

Źródło grafiki: www.boardgamegirl.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Szczerze Mówiąc , Blogger