18 sierpnia

Encefalopatia bokserska – o ciemnej stronie sportu.O tym, że sport jest dobry dla zdrowia wiemy nie od dzisiaj. Istnieje masa badań wskazujących na pozytywne skutki wysiłku fizycznego, jednak zawsze znajdzie się ta druga – ciemna strona medalu. W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami wiedzą na temat encefalopatii bokserskiej. Wykonywanie niektórych dyscyplin sportowych wiąże się z podwyższonym ryzykiem urazu głowy, a co za tym idzie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sporty kontaktowe takie jak futbol amerykański, hokej czy boks należą właśnie do tej grupy, ale dzisiaj skupimy się głównie na tej ostatniej dyscyplinie.

Boks stał się bardzo popularnym sportem. Gdy zapytałabym Was o to, jakie skutki może powodować długotrwałe uprawianie sztuk walki pewnie w pierwszej kolejności pomyślelibyście o urazach fizycznych: opuchlizna, liczne złamania, bóle głowy, kręgosłupa. Jednak oprócz skutków fizycznych może on odbić się na naszej psychice, jak to jest możliwe?

Każdy z nas wie, jak wygląda walka bokserska, jest to wymierzanie ciosów w przeciwnika, najlepiej skierowanych w głowę, aby doprowadzić do nokautu. Nieraz zdarza się, że zawodnik w wyniku walki traci przytomność, albo wpada w stan osłupienia. Jego zmysły są spowolnione, występują zaburzenia równowagi, brak orientacji w miejscu i czasie a nawet trudności ze złapaniem oddechu. A teraz weźmy pod uwagę, że nie jest to jednorazowa walka, bo jak wiadomo każdy dobry zawodnik musi dużo ćwiczyć i brać udział w różnego rodzaju starciach. Zasady tej dyscypliny stały się dla nas na tyle ‘’znormalizowane’’, że przestaliśmy skupiać się na możliwych konsekwencjach. W dodatku okazuje się, że poważne konsekwencje zdrowotne ujawniają się dopiero po paru latach od rozpoczęcia kariery bokserskiej. Ostatnio przeczytałam, że u około 15-20% pięściarzy występuje encefalopatia bokserska, która przejawia się degradacją osobowości, trudnościami pamięciowymi, spowolnieniem psychoruchowym, zaburzeniami chodu oraz mowy, a w najbardziej zaawansowanym stadium – dezorientacją w miejscu i czasie! Ale zacznijmy od początku – a więc co powoduje wystąpienie encefalopatii? Jest ona spowodowana trwałymi ogniskowymi (np. stłuczenie mózgu) lub rozlanymi uszkodzeniami tkanki mózgowej i objawia się przewlekle narastającymi zaburzeniami funkcji ruchowych, emocjonalnych, językowych oraz poznawczych. Do zaburzeń neurologicznych, które towarzyszą encefalopatii zalicza się porażenia i niedowłady kończyn, zaburzenia czucia, uszkodzenie nerwów czaszkowych, napady padaczkowe. Często pojawia się również labilność emocjonalna (łatwe przechodzenie między stanami emocjonalnymi), rozhamowanie zarówno seksualne, jak i przejawiające się nierespektowaniem norm społecznych.

Wielokrotne urazy mózgu u pięściarzy prowadzą do przewlekłych zaburzeń funkcji psychicznych, które przychylają się do powstania postępującego otępienia albo nawet psychozy typu paranoidalnego lub katatonicznego. O ile trudności pamięciowe i ogólne spowolnienie psychoruchowe jest charakterystyczne dla starszych osób, tak przerażający jest fakt, że podobne objawy pojawiają się wśród młodych ludzi, którzy uprawiają boks i doznają częstych urazów głowy. Okazuje się, że u wielu pięściarzy, którzy zostali znokautowani następnego dnia pojawiają się zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia chodzenia, pamięci. Na tego typu dolegliwości narażeni są również bokserzy, którzy utrzymują się na nogach i przyjmują na siebie wiele ciosów zanim upadną na podłogę – uderzenia te prowadzą do licznych mikrouszkodzeń tkanki mózgowej.

Przejawem encefalopatii bokserskiej jest zespół psychoorganiczny, który przyjmuje dwie postaci.

1. Typ charakteropatyczny

2. Typ dementywny

Pierwszy typ jest związany z wystąpieniem zaburzeń sfery uczuciowej. Dana osoba może utracić zdolność do kontrolowania swoich emocji, pojawiają się u niej wahania nastroju, może także mieć trudności z przeżywaniem głębokich emocji! Staje się apatyczna, jest jej wszystko jedno. Mogą pojawiać się trudności z zahamowaniem popędów seksualnych, niektóre osoby stają się agresywne i niekulturalne, pomimo tego, że wcześniej takie nie były.

Natomiast typ dementywny charakteryzuje się obniżeniem funkcjonowania poznawczego, występującymi zaburzeniami pamięci, wolnym tempem przetwarzania informacji. Również sfera emocjonalna bywa zaburzona. Można powiedzieć, że młoda osoba zaczyna funkcjonować, jak starszy, schorowany człowiek.

Najostrzejsza forma encefalopatii bokserskiej przejawia się zaburzeniami świadomości oraz trudnościami w wykonywaniu codziennych zadań. Dodatkowo podstawowym objawem stają się napady padaczkowe oraz silne bóle głowy. 
Podsumowując dzisiejszy wpis warto zauważyć, że sport może mieć również ciemną stronę medalu. Konsekwencje licznych urazów głowy często ujawniają się dopiero po kilku latach. Oprócz skutków fizycznych, niektórzy bokserzy w wyniku uszkodzenia mózgu stają się agresywni, przejawiają zachowania aspołeczne, a ich rodziny nie potrafią zrozumieć dlaczego tak się zmienili. Doprowadzenie przeciwnika do utraty świadomości nigdy nie będzie bezpieczne, a jednak oglądając sporty walki często o tym zapominamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Szczerze Mówiąc , Blogger