15 listopada

Stereotypy związane ze zdrowiem psychicznym

Wokół psychologów i korzystania z usług specjalistów zdrowia psychicznego narosło sporo mitów. Pomimo, iż coraz częściej słyszy się o promowaniu tego typu wsparcia, część osób nadal kieruje się stereotypami panującymi w społeczeństwie. W dzisiejszym wpisie postaram się obalić pewne powtarzające się wzorce, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie oraz stosunek wobec pomocy psychologicznej.

1. Mój problem jest niewystarczający żeby zgłosić się o pomoc.

Każdy problem jest wystarczający. Jeżeli tylko czujesz, że potrzebujesz wsparcia, to wizyta u psychologa lub psychoterapeuty zawsze będzie dobrym krokiem. Psychoterapia jest dla każdego człowieka, ponieważ każdy człowiek posiada własne zdrowie psychiczne. Nie warto czekać do kulminacyjnego momentu w swoim życiu, aby dopiero wtedy zgłosić się do specjalisty. Niestety umniejszanie własnym trudnością, po części wynika z poglądów panujących w społeczeństwie. Tymczasem warto zaakceptować przed sobą, że potrzebujemy pomocy – jest to totalnie normalna potrzeba.

2. Do psychoterapeuty/psychologa/psychiatry chodzą tylko osoby chore psychicznie.

Do wyżej wymienionych specjalistów zgłaszają się osoby chorujące psychicznie, ale również osoby, które potrzebują wsparcia w trudnym okresie życia. Jeżeli nie masz diagnozy zaburzenia psychicznego również możesz skorzystać z usługi psychologa. Warto zadbać o komfort swojego zdrowia psychicznego na przykład dlatego, że psychika jest mocno powiązana z somatyką, czyli najprościej mówiąc z naszym ciałem. Zdarza się, że czujemy się chronicznie zmęczeni, odczuwamy ból żołądka, wszelkie badania wychodzą w porządku, ale my wciąż czujemy się źle. Przyczyną tego stanu bardzo często jest nasza psychika… Nieprzepracowane emocje, sytuacje, lęki – one nie znikają samoistnie, gdy nie zadbamy o ich prawidłowe wyrażenie, zaczną odbijać się na naszym organizmie. Zwłaszcza, że aktualne, szybkie życie często nie daje nam odpowiedniego czasu na przepracowanie trudnych zdarzeń – są chowane na dalszy plan, aż w końcu tracimy nad nimi kontrolę.

3. Trzeba ze wszystkim radzić sobie samemu.

Jest to mit, który niestety często słyszę. Myślenie tego typu jest idealnym środowiskiem do rozwoju wszelkich zaburzeń psychicznych. Budzi lęk oraz wstyd w sytuacji, gdy jednak nie dajemy sobie rady. Oczywiście, że są trudności w naszym życiu, z którymi jesteśmy w stanie sobie poradzić, jednak czasami wsparcie innej osoby bywa nieocenione. Można rozmyślać nad daną sytuacją godzinami, tworzyć różne scenariusze, ale jesteśmy tylko ludźmi i na swoje trudności patrzymy subiektywnie. Zdarza się, że dopiero osoba z zewnątrz jest w stanie dostrzec schematy, jakimi się kierujemy. Przyznanie się przed sobą, że potrzebujesz pomocy nie jest wstydem. Jest dojrzałą decyzją. Warto się otworzyć na nowe doświadczenie, jeżeli tylko jest cień szansy na poprawę naszego komfortu życia. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zrezygnować, jeżeli stwierdzisz, że to nie dla Ciebie.

4. Kiedyś nie było depresji ani psychologów.

Ku zdziwieniu niektórych osób choroby psychiczne istniały również w przeszłości. Prawdą jest, że specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym było o wiele mniej niż teraz, co wynikało z faktu, że była to dziedzina dopiero rozwijająca się. Co więcej, ludzie nie słyszeli o zaburzeniach psychicznych, ponieważ funkcjonowanie mediów również było ograniczone. Mit ten jest pozostałością po tamtym okresie. Wiadomo nie od dziś, że jeżeli o czymś się nie mówi, to nie musi to oznaczać, że nie istnieje. Człowiek od zawsze zmagał się ze swoją psychiką. Nie jest to nic nowego, ani odkrywczego, a zadbanie o swoje zdrowie psychiczne na szczęście staje się coraz bardziej popularne.

5. Korzystanie z pomocy psychologa to wstyd i słabość.

Powtarzam to każdemu swojemu klientowi – to, że tu jesteś świadczy o Twojej odwadze. Proszenie o pomoc nigdy nie jest oznaką słabości, co więcej uważam, że to bardzo dojrzałe zachowanie. O zdrowie psychiczne warto dbać, mamy je tylko jedno. Nie jest to proste, ponieważ wymaga od nas przełamania się oraz na pewno silnych emocji do przeżycia, ale prowadzi do rozwoju.

Oprócz wspomnianych stereotypów na pewno znalazły by się jeszcze inne, jednak wniosek jest jeden – zdrowie psychiczne dotyczy każdego, więc każdy ma prawo czuć się gorzej i może skorzystać z pomocy specjalisty. Czasami jest tak, że nie jesteśmy świadomi, jaka jest przyczyna naszego złego samopoczucia – w takiej sytuacji również nie bójmy się zapisać do psychologa. Właśnie po to jest, aby wspólnie dowiedzieć się, czym jest źródło i jak sobie z tym radzić.

1 komentarz:

  1. Zdrowie psychiczne zdecydowanie łączy się również z naszym charakterem. Każdy ma inny i każdy przede wszystkim inaczej odbiera różne zewnętrzne bodźce. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat cech charakteru, to zerknijcie na stronę https://kobietamawplyw.pl/zle-i-negatywne-cechy-charakteru/ .

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Szczerze Mówiąc , Blogger